Instagram yanlışları

lt5Çok acayip, pek enteresan..

Efendim öncelikle selamlar. Konumuz tabi ki fotoğraf. Öncelikle neden bu yazıyı yazdığımı belirteyim: Az önce instagramda bir mention aldım. Bir fotoğraf yarışması yapan bir hesapta 4 fotoğraf finale kalmış. Bende birkaç gün önce 1 tanesinin altına yorum yapmıştım. “Kesinlikle diğerlerine göre bu fotoğraf çok iyi…” gibisinden. Sonra yarışma sonuçlanmış ve başka kazanan fotoğraf sahibi memur abi bana şu yorumu yapmış.

  • Kaybetmem için elinden geleni yapan @oguzhanakman , @xkişi ve @ykişi lerine rağmen kazandım. Onlar adına üzgünüm vs.

:)

Gülümsedim (Nuri Alço gibi) ve tabi kapağı yapıştırdım. 3-5 like veya birilerinin alkış tutması için mutlu olma fotoğraf çekmeye devam et diyerek. Keza diğer fotoğraf sahiplerinin hiçbirini tanımıyor, takipleşmiyorum hatta diyaloğum dahi olmadı.

Bu çok basit çoğumuzun karşılaştığı basit bir örnekti sadece.

Artık cep telefonlarında bile gelişmiş kameralar, lensler kullanılıyor. Yazılım sayesinde üst düzey sonuçlar almakta gayet mümkün olabiliyor.  Hal böyle olunca her cep telefonu kullanıcısı instagram’da hesap açıp  “#photographer” oluyor.

Film burdan sonra kopuyor. 1 like daha fazla almak için saçma sapan hashtaglar serpiliyor fotoğrafın altına. Aynanın karşısında kıçını kırıp poz vermiş kızımızın hashtagleri “#istanbul #adana #antalya #izmir #dubai #l4l #follow #takipetakip” …

Genç kesim özellikle iyice ipin ucunu kaçırmış durumda. Birbirlerine yaptıkları samimiyetsiz pompalama yorumlarla hızla “finimin” olduklarını düşünüyorlar ki bu çok dramatik. Fenomenlerden hiç bahsetmeyeceğim benim için fenomen olmak bir kıstas değil.

Sorundan bahsederek sona geleyim. Kısa ve net olsun.

Fotoğrafçılık tamamen aşkla yapılabilecek bir iştir. Teknikleri, kolaylıkları elbette bilmelisiniz. Ama bahsettiğim gibi 3-5 like için fotoğraf çekmek akıl karı değil. Samimi olmadığın hemen anlaşılır ve uzun vadeli bir fotoğraf hayatın olmaz. Fotoğrafçılıkta ve tüm işlerde samimiyet olmalıdır. Bu işi gerçekten seviyorum demeli kişi kendine. Ve hiçbir zaman takdir beklememeli. Eğer gerçekten severek yapıyorsan senin sevgin, aşkın fotoğraflarına yansıyacak ve zamanla hakettiği gerçek övgüyü alacaktır. Bu seni daha iyi hissettirecektir.

Yani işin sırrı pixellerin sayısında değil, dağılımında.

Instagram’da  beni @oguzhanakman adıyla takip edebilirsiniz.

Sevgiler.

Oğuzhan Akman
Oğuzhan Akman
Fotoğraf çeker, bisiklete biner. Hepsi bu kadar.

Yorumlar

12237117_904957882914403_1774077364_n_dsc3356